«За період з 24 лютого я вже тричі змушений був переїжджати, тому відчував необхідність розвантажити свої негативні думки, емоції й відволіктися на щось позитивне. Я люблю природу, гори, наша Україна багата такими місцями, тому без усіляких зволікань я подав заявку», - розповідає херсонський журналіст Андрій Соков, який став учасником літньої резиденції для журналістів у Карпатах, організованої некомерційною організацією «Львівський медіафорум».
Інша учасниця літньої резиденції, фотокореспондентка запорізького сайту 061.ua Катерина Клочко визнала, що їй взагалі важко було подати заявку на участь, адже їй здавалося, що в нинішніх умовах неможливо думати про відпочинок. «Однак я дуже зраділа, коли отримала лист з інформацією, що мою кандидатуру відібрали. Я всі 10 днів до поїздки жила лише цією думкою, що я буду відпочивати», - зазначає Катерина.
Учасниками резиденції можуть стати журналісти, фоторепортери, відеооператори й проєктні менеджери, які мають досвід роботи на передовій або пережили травмуючі події. Мета цієї резиденції — допомогти медійникам відновити фізичний та психологічний стан.
«Цей формат більш слугує емоційному відновленню. Ми не можемо говорити про те, що ми в рамках такого формату — короткого, восьмиденного відпочинку — можемо забезпечити роботу з травмою. Проте ми фокусуємось власне на емоційному відпочинку і відновленні», - зазначає голова «Львівського медіафоруму» Ольга Мирович.
Програма резиденцій поєднує активний відпочинок та соціальну взаємодію. Це спільний виїзд і повернення до Львова, проживання у Карпатах, та культурна програма (екскурсії та прогулянки горами, дискусійні клуби, лекції та інший нетворкінг). «Це набір форматів, які допомагають людям переключитися якісно та концентровано з їхньої професійної діяльності на короткий термін», - додає Ольга Мирович.
Голова організації зазначає, що під час літніх резиденцій не передбачені психологічні консультації, адже це окремий напрямок роботи «Львівського медіафоруму». НКО пропонує індивідуальні анонімні психологічні консультації для медійників.
Говорячи про психологічний стан учасників, Ольга Мирович зазначає, що найчастішою скаргою в анкетах учасників було вигоряння і сумніви у своїй здатності в довготривалій перспективі зберігати ту ж працездатність, включеність та готовність залишатися в професії.
«Оскільки події розгортаються дуже швидко, то й медіа повинні на це реагувати. Дуже часто журналісти працюють зі складними для висвітлення темами з етичної точки зору. Журналісти змушені вирішувати дуже багато етичних дилем. Ця резиденція є швидше не для психологічної допомоги, а для створення можливості сфокусуватися і через активний відпочинок, через соціальну взаємодію відновити працездатний стан», - підкреслила голова НКО.
З такою установкою їхали в Карпати і учасники резиденції. «Я планувала менше читати новин, менше часу проводити в інтернеті, і програма якраз дозволяла це робити, якщо брати участь в усіх активностях, що були. Я не пропустила жодного заходу, намагалася провести час продуктивно. Мені вдалося повністю перезавантажитися, відпочити. Було дуже спокійно, затишно. Мені дуже сподобалася програма, ми ходили в гори. Ще я трохи повчилась, дізналася, як отримувати гранти», - зазначає запорізька фотокореспондентка Катерина Клочко.
«Львівський медіафорум» отримав понад 700 заявок. «Величезній кількості людей ми змушені були відмовити, але це нас тільки стимулює до того, аби розширити наш потенціал та надати можливість участі у програмі більшій кількості людей», - додає голова організації.
«Ці люди дуже класні, вони з усіх куточків України. Вони професіонали. Мені було з ними дуже цікаво і корисно поспілкуватися. Я завів нові знайомства, як з точки зору якихось товариських стосунків, так і з точки зору професійного розвитку. Зараз я співпрацюю з певними людьми, з-поміж тих, з ким познайомився на резиденції», - зазначає Андрій Соков, який зараз займається створенням власного медіа «Степова інформаційна агенція».
«Львівський медіафорум» планує до жовтня прийняти в Карпатах 100 журналістів. На цей момент 30 медійників вже взяли участь у цій резиденції.
--Дар’я Юр’єва - журналістка Польського Радіо для України, спеціально для Празького громадянського центра.
Lviv Media Forum Executive Director Olga Myrovych explains the challenges facing Ukrainian journalists and why their work is more important than ever.
Ukrainian human rights defenders draw on their years of experience preparing cases for international courts on rights violations in Russian occupied territories.
The Prague Civil Society Centre has started a special fund with a goal to raise 5 million euros in support of independent media and civil society.
Don’t miss a beat.
Follow us on social media for the latest updates, calls for applications and opportunities.
Subscribe to our newsletter!